м. Одеса, вул. Адмірала Лазарєва 59, Україна

Огляд реле часу РЕВ від Новатек-Електро

Хочете вмикати освітлення на заданий час? Організувати автоматичний полив грядок протягом дня? У вас є будинок і потрібно включати насос на час, достатній для заповнення водою бака? Для цих і багатьох інших побутових завдань, пов’язаних з включенням і вимиканням через заданий час чогось електричного, застосовуються реле часу.

 

Ну, а якщо Ви працюєте в промисловості, то і самі знаєте, як широко реле часу поширені в АСУ ТП.

 

Серед сучасних реле часу варті уваги моделі РЕВ-201 і РЕВ-201м компанії «Новатек-Електро».

 

Це двоканальні електронні прилади, призначені для комутації електричних процесів змінного і постійного струму з можливістю регулювання невеликою затримкою.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

 rele-chasu-tablicya

 

Реле часу в автоматизації

 

Реле часу протягом багатьох десятиліть традиційно застосовуються в схемах автоматизації. Навіть сучасні програмовані логічні контролери, увібравши в себе у вигляді програмних функцій в тому числі і реле часу, не змогли витіснити ці пристрої. Для простих завдань реле часу поза конкуренцією з-за простоти використання і невисокої вартості.

 

У промисловості реле часу традиційно застосовуються або в складі складних схем автоматизації, або окремо для управління простими об’єктами: насосом, приводом і т.д. Модель РЕВ-201м, серед іншого, може працювати в якості реле передпускової сигналізації для обладнання, що підкоряється постановою Держгіртехнагляду № 47 від 04.06.03, в т. Ч. І для ГЗК (гірничо-збагачувальних комбінатів).

 

У сільському господарстві реле часу використовують в системах крапельного зрошення, подачі корму і т.д.

 

В електротехнічних господарствах підприємств реле часу застосовують в схемах освітлення для їх включення на заданий час. У зв’язку з подорожчанням електроенергії, особливо актуально. 

 

Ну і, нарешті, для реле часу є величезне поле застосування в побуті, особливо в заміських будинках і дачах. Тут і включення обігрівачів на заданий час, і  крапельне зрошення, управління зовнішнім освітленням і т.д.

 

Наприклад, ось так застосував реле часу один житель заміського будинку. Будинок не має центрального водопостачання, але поруч з ним розташований колодязь. Ходити в колодязь c відрами по воду неохота- 21 століття на дворі. Господар будинку помістив в колодязь занурюваної насос, який при включенні через реле часу працює годину, що достатньо для заповнення місткого бака (час підібрано досвідченим шляхом), а потім вимикається. Це робота реле часу за алгоритмом «затримка вимкнення». Далі вода використовується в будинку для побутових потреб, а коли вона закінчується в баку, господар знову включає насос.

 

Звичайно, досвідчений Автоматор-виробник вирішив би цю задачу більш правильно з точки зору канонів АСУ ТП. Наприклад, додатково б оснастив датчиками верхнього і нижнього рівня бак з водою. Але реалізований проект чудовий саме своєю простотою, дешевизною і доступністю для звичайної людини. А якщо навіть насос включати  не дочекавшись повного осушення бака, зайва вода просто витече через зливний отвір зверху.

 

Модернізація старих АСУ ТП

 

Реле часу застосовуються в схемах автоматизації багато десятиліть. Вони відомі, як мінімум з 1930-х років. До сих пір на багатьох підприємствах трудяться реле часу випуску 1980-х, а то і 1970-х років. Багато з них вже неабияк занепали і потребують заміни. Замінити їх можна на сучасні реле часу моделей РЕВ-201 або РЕВ-201м. Тоді міняти схему автоматизації не доведеться. Ці прилади, до того ж, мають ряд переваг.

Сучасні моделі, хоча функціонально і схожі попередників сімдесятих-дев’яностих років, конструктивно зовсім інші завдяки застосуванню мікроконтролерів і нової електронної бази.

Ось, як приклад, можна порівняти реле часу РВ 127 УХЛ4 1985 року випуску і сучасний прилад РЕВ-201.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

Функціонально прилади схожі, обидва застосовуються для комутації електричних процесів з затримкою на включення. Хіба що, у РЕВ-201 діапазон регулювання більше: 0-220 с. проти 0-3,5 с. у РВ 127 УХЛ4. Так само РЕВ-201 має два незалежних канали управління, проти одного у РВ 127 УХЛ4.

 

Але конструктивно прилади абсолютно різні.

 

У радянському пристрої для витримки часу застосовується годинниковий механізм, а в сучасному РЕВ-201 цю функцію бере на себе мікроконтролер. Відповідно, витримка у сучасного приладу часу точніше і надійніше.

 

Комутаційний ресурс вихідних контактів у РЕВ-201 теж більше: 1000 000 під навантаженням 1 А (100 000 при 5А) проти всього лише 5000 у радянського.

 

Конструкція

 

Реле часу РЕВ-201 і РЕВ-201м зібрані в корпусах для розміщення на DIN-рейку. Спереду розташовані клеми підключення, індикатори та елементи управління.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

 • Живлення ~ 230 В каналу 1

 

 • Живлення ~ 230 В каналу 2

 

 • Живлення ± 24 В каналу 1

 

 • Живлення ± 24 В каналу 2

 

 • Перемикач алгоритмів роботи

 

 • Індикатор напруги на каналі 1 та через спрацювання реле

 

 • Індикатор напруги на каналі 2 і спрацьовування реле

 

 • Індикатор напруги на каналі 1

 

 • Індикатор напруги на каналі 2

 

 • Уставка часу Т1 каналу 1

 

 • Уставка часу Т1 каналу 2

 

 • Уставка часу Т2 каналу 1

 

 • Уставка часу Т2 каналу 2

 

 • Перемикач тимчасового діапазону каналу 1

 

 • Перемикач тимчасового діапазону каналу 2

 

 • Індикатор спрацьовування реле каналу 1

 

 • Індикатор спрацьовування реле каналу 2

 

 • Клеми реле каналу 1 для підключення навантаження (схема підключення для РЕВ-201м вказана збоку корпусу)

 

 • Клеми реле каналу 2 для підключення навантаження (схема підключення для РЕВ-201м вказана збоку корпусу)

 


На РЕВ-201 клеми підписані за функціональним призначенням. На РЕВ-201м клеми просто пронумеровані, а схема підключення вказана збоку корпусу.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

З зворотньої сторони корпусу видно кріплення на DIN-рейку і приклеєна наклейка з деякими характеристиками пристрою.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

 Розберемо корпус РЕВ-201. Всередині бачимо 2 електронні плати: процесорну і управління.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

Тут застосовується мікропроцесор ATTINY26.


Тепер подивимося, що всередині у РЕВ-201м. Там теж 2 плати. Ось плата управління.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

Тут застосовуються ті ж реле, що і в РЕВ-201. Тому характеристики реле каналів в моделях РЕВ-201 і РЕВ-201м ідентичні.


А ось процесорна плата РЕВ-201м.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

Тут застосовується мікропроцесор MEGA48.

 

Робота реле часу

 

 1. Підключення живлення.

Головне Кожен з двох каналів управління РЕВ-201 і РЕВ-201м має окреме живлення. РЕВ-201 живиться від мережі ~ 230 В, клеми живлення каналів промаркеровані  «N» (нуль) і «L» (фаза). РЕВ-201м може живитися як від мережі ~ 230 В, так і від мережі ± 24 В. Але при цьому заборонено одночасне підключення каналів до різних мереж. Клеми підключення живлення РЕВ-201м пронумеровані, схема підключення вказана збоку корпусу.

 

При підключенні живленняі особливо важливо дотримувати правильну полярність, так як нуль у каналів загальний. Простіше кажучи, на РЕВ-201 між собою замкнуті клеми «N», а на РЕВ-201м між собою замкнуті клеми 8 і 12.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

Тому якщо при подачі живлення на одному з каналів переплутати фазу і нуль, то в приладі відбудеться коротке замикання і він вийде з ладу.


Перед підключенням на проводах живлення слід обов’язково знайти фазу і нуль. Наприклад, за допомогою звичайної викрутки-індикатора напруги.


2. Підключення навантаження.


Кожен з двох каналів управління РЕВ-201 і РЕВ-201м має реле для комутації електричних процесів навантаження. Реле в обох моделях приладів однакові і розраховані на максимальний струм 7А при напрузі ~ 240 В. Тому живлення навантаження підключати до реле необхідно через автоматичний вимикач (запобіжник) не більше 7 А.


На РЕВ-201 схема комутації реле вказана над клемами. На РЕВ-201м клеми реле пронумеровані, схема підключення вказана збоку корпусу.


3. Алгоритми роботи.


РЕВ-201м принципово відрізняється від РЕВ-201 тим, що має 7 алгоритмів роботи і 8 діапазонів часу. РЕВ-201 працює за єдиним алгоритмом (включення із затримкою) і має один діапазон часу-від 0 до 220 секунд.


3.1 РЕВ-201


Згідно з інструкцією, РЕВ-201 працює за алгоритмом «Затримка на включення».



Але кожен канал має 3 клеми, до складу яких входять дві пари контактів: нормально замкнуті і нормально розімкнені.


Тому РЕВ-201 може працювати і за алгоритмом «Затримка на відключення», якщо підключити навантаження до реле відповідним чином.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

 

При схемі з’єднання для алгоритму «Затримка на відключення», в момент подачі живлення на канал включається навантаження і починається відлік часу, заданий регуляторами Т1 і Т2. Після закінчення заданого часу навантаження відключається — розмикаються контакти 1-2 (канал 1) і 4-5 (канал 2).

 

3.2 РЕВ-201м

 

РЕВ-201м може працювати відповідно до одного з 7 алгоритмів. Вибір алгоритму здійснюється відразу для двох каналів перемикачем А.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

РЕВ-201м має 8 діапазонів часу, які дозволяють вводити тимчасові уставки тривалістю до 30 годин. Вибір діапазонів часу здійснюється перемикачами D1 для першого і D2 для другого каналу.

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

Розглянемо детально роботу кожного з алгоритмів.

 

3.2.1 Алгоритм «Затримка на включення»

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

 

3.2.2 Алгоритм «Імпульсний 1»

 

rele-chasu-novatek-1-14

 

 

 

3.2.3 Алгоритм «Періодичний 1»

 

rele-chasu-novatek-1-15

 

 

3.2.4 Алгоритм «Передпускова сигналізація»

 

rele-chasu-novatek-1-16

 

 

Цей алгоритм введений в РЕВ-201м для реалізації вимог постанови Держгіртехнагляду № 47 від 04.06.03, пункт 69 якого говорить:

 

«Перед початком роботи або руху машини (механізму) машиніст зобов’язаний переконатися в безпеці членів бригади і знаходяться поблизу. Повинен бути поданий звуковий попереджувальний сигнал тривалістю не менше 10 с. Після першого сигналу повинна передбачатися витримка часу не менше 30 с, після чого повинен подаватися другий сигнал тривалістю 30 с. Запуск механізмів і обладнання повинен бути зблокований з пристроєм, який забезпечує вищевказану предпусковую сигналізацію. «

 

3.2.5 Алгоритм «Імпульсний 2»

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

 

3.2.6 Алгоритм «Періодичний 2»

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

 

3.2.7 Алгоритм «Затримка на відключення»

 

Реле часу від Новатек-Електро

 

 

   

    
    

    Написати повідомлення

     

    Ваша заявка успішно відправлена!
    Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом
    Помилка!
    Повідомлення не надіслано.

    Товар додано до кошика

    Оформити замовлення
    3.93.74.25